A dziś zaczynamy...od końca

fot.
fot. fot.

Tradycją naszego festiwalu jest to, że wieńczy go koncert, w którym słowo jest co najmniej równie ważne, jak muzyka. Podczas pierwszej edycji mieliśmy przyjemność posłuchać koncertu Pociąg relacji: kobieta-mężczyzna, gwiazdą drugiej edycji była Mery Spolsky. A dziś zaczynamy... od końca. Prezentację programu zaczniemy od jego ostatniego punktu, jakim jest właśnie finałowy koncert. Miło nam poinformować, że tegoroczną muzyczną gwiazdą będzie... Eskaubei i Tomek Nowak Quartet.

Kilka słów o tym niezwykłym projekcie:
ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET - jedyny w kraju zespołu łączący w sposób permanentny jazzowe improwizacje na najwyższym poziomie ze świetnymi rapowanymi tekstami w języku polskim.

Zespół jest po wydaniu swojej drugiej płyty "Tego Chciałem" (For Tune), która, podobnie jak debiut była entuzjastycznie komplementowana m.in. przez Michała Urbaniaka, Adama Barucha i Vitolda Reka.

Drugi rok z rzędu podwójni zwycięzcy (głosami słuchaczy i czytelników) plebiscytu Jazz 2016 Jazzpress i RadiaJAZZ.FM w kategoriach: „polska jazzowa płyta roku” i „polski jazzowy zespół roku”

Kilka słów o muzykach:

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ft. Mr Krime

Tomek Nowak - współpracownik Nigela Kennedy i Jarosława Śmietany a także muzyków z zespołu Amy Winehouse (obecnie koncertuje w projekcie Amy Lives). Wykładowca akademicki, ceniony sideman. Obecnie współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos i z Vitoldem Rekiem w projekcie Vitold Rek & the Spark.

Kuba Płużek - wychowanek i członek zespołów Janusza Muniaka, ma na koncie świetnie przyjęte autorskie płyty. Do swoich zespołów zapraszali go m.in. Michael "Patches" Stewart i Greg Osby. Laureat wszystkich najważniejszych wyróżnień i nagród przewidzianych dla młodych jazzmanów łącznie z finałem i wyróżnieniem na Montreux Piano Competition i nominacją do Fryderyka. Czołowy i jeden z najbardziej kreatywnych polskich pianistów jazzowych.

Alan Wykpisz - Członek High Definition Quartet z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii Jazzowy Debiut za płytę pt."Hopasa". Jest stypendystą Ministra Szkolnictwa Wyższego, laureatem zarówno indywidualnym jak i zespołowym takich konkursów jak: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen czy Krokus Jazz 2011. Współtworzy również m.in. Vehemence Quartet i Mateusz Gawęda Trio. Koncertował na kilku kontynentach, m.in. z takimi osobistościami jak: Dave Liebman, Randy Brecker czy Joel Frahm.

Filip Mozul - charyzmatyczna postać na krakowskiej scenie, muzyk sesyjny z doświadczeniem w nowojorskich studiach nagraniowych. Współpracuje m.in. z Agressiva 69 i Beatą Przybytek. Grał w Trebunie Tutki oraz zespole Steve`a Logana.

Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" - raper z 20-letnim stażem, pionier łączenia rapu z elementami jazzu. Współtwórca formacji Sophia Grand Club oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark. Współpracuje również z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Jakubkiem i formacją Orange Trane. W czerwcu 2017 nagrodzony przez Prezydenta Miasta Rzeszowa za działalność artystyczną.

Mr Krime - Wojtek Długosz, krakowski dj, producent, multiinstrumentalista. Pionier turntableism-u w Polsce. Aktywny na scenie od ponad 20 lat. Współpracował z czołówką zarówno jazzowej jak i hip hopowej sceny. Lider własnej Formacji Mr Krime Live Band, członek zespołów Pawła Kaczmarczyka, Moniki Borzym czy formacji El Greco. Kompozytor muzyki teatralnej, autor płyt, mixtape-ów, od lat występuje w najlepszych klubach w Polsce ze swoimi setami dj-skimi. Ostatnio produkcyjnie aktywny pod pseudonimem Late Night Science.

Kilka słów o szczegółach występu:

Koncert finałowy festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW
Niedziela, 23 września, Zajazd Beskidy
godz. 19.00. Wstęp wolny!