Historyk, znawca literatury, poeta
Wybitny historyk, wybitny literaturoznawca, wybitny poeta – w tym jednym równoważniku zdania można opowiedzieć o środowych gościach festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW. W Żywcu gościć będą dzisiaj prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, dr Andrzej Franaszek oraz Michał Zabłocki.

Za nami już dwa dni festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW. Spotkania były niesamowite, Dorota Firlej cudownie opowiedziała historię wychowania i edukacji na żywieckim dworze, Lucjusz Cykarski zabrał swoich kursantów w świat nocnej fotografii, zaś Mariusz Urbanek opowiedział o swoich wspaniałych biografiach, na czele z takimi tytułami jak „Kisiel” i „Kisielewscy”.

Przed nami kolejny fantastyczny dzień festiwalu. Zaczynamy już o godz. 13.00. Zapraszamy do auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, w którym wykład wygłosi prof. dr hab. Wojciech Roszkowski - polski ekonomista i historyk, profesor, polityk, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego. Podczas festiwalu opowie o swojej najnowszej książce „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”. Jest autorem podręczników do historii. Napisał między innymi wydaną w latach 80. w drugim obiegu (pod pseudonimem Andrzej Albert) „Najnowszą historię Polski”

prof. Wojciech Roszkowski
fot. prof. Wojciech Roszkowski

O 16.00 przenosimy się do siedziby Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, gdzie odbędą się dwa spotkania. O godzinie 16.00 festiwal zaszczyci swoją obecnością Andrzej Franaszek - polski literaturoznawca, krytyk literacki, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, współpracownik Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Autor m.in.. dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta.

Andrzej Franaszek
fot. Andrzej Franaszek

Kolejnym gościem Żywca miasta zmySŁÓW w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej, o godz. 18.00 będzie Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek. Autor tomików wierszy, kalendarzy i blogów poetyckich oraz tekstów piosenek w repertuarach wielu artystów. Autor przebojów Grzegorza Turnaua i Czesław Śpiewa: „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Bracka”, „Między ciszą a ciszą”, „Maszynka do świerkania”. Laureat nagrody Muzycznej Jedynki za najlepszy tekst roku 1997 („Cichosza”) i Krakowskiej Książki Miesiąca za tom wierszy „Janowska” (marzec 2018).

Michał Zabłocki
fot. Michał Zabłocki

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny! Serdecznie zapraszamy!

Foto Wojciecha Roszkowskiego: www.prezydent.pl
Foto Andrzeja Franaszka: http://filpolska.up.krakow.pl/index.php/andrzej-franaszek/
Foto Michała Zabłockiego: Tomasz Stokowski