Niezwykły świat wody
Czasami organizatorzy festiwalu pytani są czy Żywiec miasto zmySŁÓW to festiwal literacki. Wtedy odpowiadamy, nie to festiwal zmysłów, to festiwal wielu dziedzin. Jednym ze zmysłów jest smak. A czym byłby smak... bez wody? Na to pytanie odpowie nam hydrosomallier Tomasz Kolecki, w czwartek 19 września, w kawiarni Przystań w Żywcu.

Kim jest hyrdosomallier?

Na to pytanie odpowiedzi Polskiej Agencji Prasowej udzielił sam Pan Tomasz.

"PAP: Kim jest hydrosommelier? Czy to "kelner od wód"?

Tomasz Kolecki: Raczej sommelier (sommelier to osoba degustująca i serwująca wina, doradzająca w zakresie win - PAP) od wód. O "kelnerze od wód" też można by mówić, ale w określonym kontekście. Dzisiaj niestety powszechne wyobrażenie jest takie, że kelner to osoba, która podaje i sprząta ze stołu. A prawdziwy kelner od początku do końca opiekuje się gościem, ma bardzo szeroką wiedzę o produktach spożywczych. Gdybyśmy mówili właśnie o takim prawdziwym kelnerze – to tak, można by upraszczając mówić o "kelnerze od wód".

Nie można też mylić hydrosommeliera z kiperem wody, który zajmuje się głównie jej degustacją i opisywaniem. Takich osób jest sporo – każdy większy producent wody mineralnej ma kipera w firmie.

Hydrosommelier degustuje, sprzedaje i dobiera wodę do potraw. Takich osób jest w kraju jeszcze niewiele. O ile mi wiadomo, w Warszawie tylko trzy mają stosowne dyplomy i certyfikaty"

Prawda, że ciekawe? Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym spotkaniu. Jak każde na naszym festiwalu jest bezpłatne!

Tomasz Kolecki
fot. Tomasz Kolecki

    Make by : MyWebFactory