Zapraszamy na wystawę poświęconą Emilowi Zegadłowiczowi
Patronem 3. edycji festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW jest Emil Zegadłowicz. Pierwszym akcentem nawiązującym do twórczości tego wybitnego literata będzie wystawa fotografii Jacka Szury, na którą zapraszamy już w poniedziałek, 17 września o godz. 15.00 do Centrum Informacji Turystycznej w Żywcu.

Jacek Szura
fot. Jacek Szura

Przedstawiamy Państwu tegorocznego patrona festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW. Jest nim Emil Zegadłowicz, poeta, prozaik, tłumacz oraz jeden z twórców polskiego ekspresjonizmu. Przez niemal pięćdziesiąt lat swojej kariery literackiej wydał ponad czterdzieści tomów poezji, sześć powieści, a także osiem dramatów scenicznych. Wedle biografa George'a Weidela, poezje zmagającego się ze swoją wiarą, często antyklerykalnego i skandalizującego poety, wysoce cenił najsłynniejszy mieszkaniec Wadowic – Karol Wojtyła.

„Poezja moja wyrosła na tle gór, jasna po stronie słonecznej, mroczna po stronie cienistej. Naukę poetyki pobierałem od pasterzy, z którymi miałem szczęście paść krowy w dzieciństwie (...), przewiny moje były i są zawsze te same: ukochanie swobody, ekstatyczne wsłuchiwanie się w mowę ziemi i nieba i miłość biedoty bytowania człowieczego.”

Patrona festiwalu będziecie mogli lepiej poznać podczas naszych wydarzeń.

Już 17 września 2018 roku, o godzinie 15.00 odbędzie się otwarcie wystawy fotografii ukazującej miejsca związane z Zegadłowiczem, które są blisko nas a jednak pozostają zapomniane. Fotografie te są pewnego rodzaju uzupełnieniem not biograficznych encyklopedii i internetu,  najbardziej aktualnym obrazem tego,  co pozostało po Zegadłowiczu w przestrzeni publicznej po prawie 80 latach.

Autorem wystawy jest Jacek Szura, pasjonat fotografii analogowej oraz literatury wszelakiej, prowadzi bloga kulturalnego. Na wystawę zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Żywcu, ul. Zamkowa 2. Wstęp wolny !